حلاج راپرسیدند :عشق چیست؟گفت: «امروز بینی و فردا و پس فردا.» آن روزش بکشتند و دیگر روز بسوختند و سوم روزش به باد بر دادند.


ابوالمغیث عبدالله بن احمد بن ابی طاهر مشهور به حسین بن منصور حلاج (کنیه: ابوالمغیث) از معروف‌ترین عرفا و شاعران سده سوم هـ.ق. بوده‌ است. او در ۲۴۴ هجری به دنیا آمد.[۲] به خاطر عقایدش[۳] عده‌ای از علمای اسلامی آموزه‌هایش را مصداق کفرگویی دانسته، او را تکفیر کردند. قاضی شرع بغداد به دستور ابوالفضل جعفر مقتدر، خلیفه عباسی حکم اعدامش را صادر کرد و در ذیقعده سال ۳۰۹ هـ.ق. به جرم «کُفرگویی و الحاد» در ملاعامبه دار آویخته شدحسین بن منصور در سال ۲۴۴ هجری قمری در روستای تور از توابع بیضای فارس[۷] در خانواده‌ای تازه مسلمان و سنی مذهب متولد شد، جد او محمّی، زردشتی و از اعقاب ابوایوبِ انصاری، صحابی مشهور، بود که مسلمان شده بود.[۸] او در دارالحفاظ شهر واسط به کسب علوم مقدماتی پرداخت و در ۱۲ سالگی حافظ قرآن شد. سپس برای درک مفاهیم قرآن نزد سهل بن عبدالله تستری رفت و راه و رسم تصوف را از او آموخت و خرقه پوشید.


پروفسور ادوارد براون درباره حلاج می‌نویسد: "راست است، نویسندگانی که تراجم احوال اولیاء و اوتاد و پیران طریقت را نوشته‌اند؛ حسین بن منصور حلاج را اندکی به شکل دیگری معرفی کرده‌اند، لکن شهرت او به همان اندازه میان هم وطنانش پایدار است و شاعران صوفی منش مانند فرید الدین عطار نیشابوری و حافظ و امثالهم اکثر نام وی را با ستایش ذکر می‌کنند.


برگرفته ازویکی پدیا


کتاب"وضوی خون" منبعی مناسب وکم حج جهت آشنایی ابتدایی با منصور حلاج است که با ندای "انا الحق " بردار شدوعشق آفرید

نظرات (2)
شنبه 7 آذر 1394 ساعت 01:52
حافظم درباره حلاج می گه
آن یار کزو گشت سر دار بلند/ جرمش این بود که اسرار هویدا می کرد
خیلی عالی با تک بیتی شخصیت حلاج رو به نمایش می گذاره. دار از وجود حلاج که در آن به بند کشیده شد سربلند شد
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 26 آبان 1394 ساعت 10:39
به عنوان یک زن ، من سرزمینی ندارم. به عنوان یک زن ، من سرزمینی نمی خواهم . به عنوان یک زن ، سرزمین من ، همه ی دنیاست .

ویرجینیا وولف

روزت مبارک.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
روزگارت مبارک
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.